X

"Fakty i mity" w/g grupy Fosfi

    W dniu 8 czerwca 2006 roku obyło się na Wyspie Sobieszewskiej w Hotelu Orle sympozjum "Fakty i mity - składowisko fosfogipsów w Wiślince a środowisko" zorganizowane przez GZNF "Fosfory".

    W sympozjum udział wzięło grono naukowców m.in.:
prof. Jan Hupka - Politechnika Gdańska,
prof. Sławomir Sterliński - CLOR Warszawa,
prof. Barbara Adamowicz-Klepalska - Akademia Medyczna w Gdańsku,
prof. Zbigniew Dobrzański - Akademia Rolnicza we Wrocławiu,
prof. Jan Siuta - Polskie Towarzystwo Inżynierii Ekologicznej w Warszawie,
mgr inż. Jan Ślusarczyk - Okręgowa Stacja Chem.-Rol. w Gdańsku,
mgr Kalina Mamont Cieśla - CLOR,
    oraz zaproszeni goście, m.in.:
Piotr Ołowski - Wojewoda Pomorski
Jan Kozłowski - Marszałek Województwa Pomorskiego
Magdalena Kołodziejczak - Wójt Gminy w Pruszczu Gdańskim

    Celem  spotkania  grona naukowego było przedstawienie wyników  badań, które dotyczyły oddziaływania składowiska fosfogipsów w Wiślince na środowisko.
    Wypowiedzi zgromadzonych jednoznacznie wskazywały, iż hałda nie działa ponadnormatywnie na środowisko. Dyrektor GZNF Andrzej Szymańczak  również przytaczał "fakty" oraz obalał "mity" dotyczące składowiska  jednym z nich było pylenie, a właściwie jego brak. Według jego opinii fosfogips nie pyli, bo zawiera 20%-30% wilgoci, posiada zdolności wiązania i na powierzchni tworzy  skorupę. To że hałda pyli nie jest mitem, co udowadniają zdjęcia które można zobaczyć na stronie głównej.
Padły również inne ciekawe poglądy dotyczące fosfogipsu, prof. Zbigniew Dobrzański proponował jego dodawanie do pasz zwierzęcych, przy czym na tym samym sympozjum zauważono, że ze względu na zbyt duże promieniowanie fosfogips nie może być stosowany jako podsypka pod budowę dróg. Natomiast prof. Barbara Adamowicz-Klepalska stwierdziła, iż fluorozy w Polsce nie spotkamy a problem Wiślinki wynika ze złej higieny jamy ustnej mieszkańców. Pani profesor zaleca duże dawki Fluoru, gdyż zęby z podwyższoną ilością fluoru nie mają ubytków.
    Istnieje wiele zastrzeżeń  co do metod badawczych jak i  wyników, na których opierała się konferencja. Drastycznie zredukowano w ostatnim czasie ilość  punktów pomiarowych (t.z.w. piezometrów) w okolicy hałdy a nieprawidłowości w przeprowadzaniu badań zauważali sami mieszkańcy. Spotykano się z tym, że podczas badań zwierząt hodowlanych nie chciano  badać osobników chorych i osłabionych, wybierano jedynie te najbardziej reprezentacyjne. Zauważono również że badania powietrza wykonywano w czasie gdy wiatr nie wiał od strony hałdy. W sprawozdaniach z badań źródłem kierunku wiatru była stacja w Gdyni Orłowie. Dlaczego nie brano pod uwagę stacji meteorologicznej w Świbnie? Przyrządy do pomiaru opadu pyłu zostały tak skonstruwane że zbierały opad pyłu z wiatru wiejącego z kierunku przeciwnego niż składowisko. Opinia pani prof. Barbary Adamowicz Klepalskiej na temat fluoru jest powszechnie znana w środowisku stomatologicznym i nie spotyka się ono (łagodnie mówiąc) z pozytywnym przyjęciem.

    Na konferencji obecni byli wyłącznie zaproszeni goście. Zaraz po pierwszej prelekcji wojewoda i marszałek odczytali wspólne stanowisko w sprawie składowiska które można by streścić w trzech słowach: hałda nie szkodzi. Nie zaproszono z własnymi prelekcjami oponentów składowiska. Kolejni prelegenci usiłowali udowodnić iż hałda nie szkodzi. Wszelkie problemy jakie zaobserwowano zbagatelizowano a głosy protestu ze strony Walentyny Trokowicz zostały wyśmiane i skomentowane słownie w bardzo nieprofesjonalny i niemiły sposób. Wydawało się, iż prelegenci zostali zaproszeni w celu poparcia stanowiska GZNF "Fosfory". Nie mieliśmy tu do czynienia z rzeczywistą dyskusją na naukowym poziomie. Świadczy o tym chociażby prelekcja Zbigniewa Dobrzańskiego pełna żartobliwych rysunków i żartów słownych oparta na materiale przygotowanym dla studentów. Szkoda, że sympozjum zorganizowane zostało przez jedną ze stron sporu o hałdę a nie przez niezależnego mediatora, który pozwoliłby wypowiedzieć się zarówno jednej jak i drugiej stronie, oraz określić jakie są rzeczywiste "Fakty i mity" składowiska w Wiślince.
Nieformalna Grupa Inicjatywna "Fosfi"

Drogi uzytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

 Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

 Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.